Anasayfa | 2015-2016 Sezonu | 2016 Yüzme müsabakalarında uygulanacak yeni uygulamalar hakkında

2016 Yüzme müsabakalarında uygulanacak yeni uygulamalar hakkında

2016 Yüzme müsabakalarında uygulanacak yeni uygulamalar hakkında

Türkiye yüzme federasyonun 11-12 mart 2016 tarihlerinde antalya’nın kemer ilçesinde yapılan yüzme hakemi eğitim semineri neticesinde müsabakalarda yapılacak yeni uygulamalar

 1. Hatalı çıkış (çıkış sinyalinden önce hareketlenme) kararında başhakem ve çıkış hakemi birlikte karar vermesi gereklidir. Şayet birinin mutabık olmadığı, teyid etmediği durumlarda başhakemin kararı sporcu lehine olacaktır.
 2. Kurbağalama ve kelebek stillerinin çıkışında ve herbir dönüşünde su altındaki kol çekişi hareketi başlamadan önce yapılan gözlük,bone düzeltme hareketi nizamidir. Çünkü stil kol çekimi hareketinin başlamasıyla, başlayacaktır bundan sonra ve yüzme esnasında yapılacak olan herhangi bir gözlük, bone düzeltme hareketi kol çekimi uyumunu bozacağından diskalifiyedir.
 3. 8 kulvarın kullanıldığı bir müsabakada 0 nolu kulvar tarafına görevlendirilen karar hakemleri 1-2-3-4 nolu kulvarları kontrol edecek ve sadece bu kulvarlardan sorumlu olacaklardır. 9 nolu kulvar tarafına görevlendirilen karar hakemleride 5-6-7-8 nolu kulvarları kontrol edecek ve sadece bu kulvarlardan sorumlu olacaktır. Bu uygulama yarışlarda kullanılan kulvar sayısına göre kendi taraflarından yarı yarıya olacaktır.
 4. Sırtüstü çıkış aparatının kullanıldığı sırtüstü ve sırtüstü ile başlayan karışık bayrak yarışlarında aparat, yarışlarımızda çıkış tarafında dönüş hakemi olmaması, bu görevi bizde aynı zamanda vakit hakemleri yaptığından, vakit hakemleri tarafından takılacak ve çıkışın kontrolünü müteakip hemen su içinden havuz platformuna alınacaktır.
  Çıkışta yüzücünün ayaklar parmak uçlarının dokunma panallerine (touch pad) değmesi gerekmektedir, bunun kontrol görevi çıkış hakemine aittir.
  Çıkış aparatını kullanmak yüzücünün isteğine bağlıdır isterse kullanabilir, istemezse kullanmaz.
 5. Yarışların herbir dönüşünde ve bitirişinde okey işareti uygulanacaktır. İşaret kulvar hakemleri tarafından şeflerin bulunduğu yönden, şefler ve karar hakemleri tarafından da başhakemlerin görüş yönünde , karın, göğüs önünden değil ,Dirsek yandan az bir şekilde yukarıya kaldırılarak baş parmak ile verilecektir. Bu uygulama mhk asbaşkanı tarafından katılımcılara görsel olarak anlatılmış olup ayrıca merkez hakem kurulu üyelerimizce yarış önceleri yapılacak hakem toplantılarında da yarışa başlamadan önce detaylı bir şekilde anlatılacaktır,
  Hakemler kural hatası tespit ettiklerinde herhangi vücut işareti yapmadan ve daha önce uygulandığı gibi yerlerine oturmayıp ayakta sabit kalacaklar ve şefleriyle göz temasına geçeceklerdir.
 6. Kurbağalama stilinin çıkışından ve herbir dönüşünden sonra kalçaya kadar gelen ilk kol çekimi öncesi , esnası veya sonrasında ilk kurbağalama ayak vuruşunun başlangıcına kadar müsade edilen bir kelebek ayak vuruşu , kuralına uygun yapılmış ise , su altında veya su üstünde olmasında sorun yoktur.
 7. Yüzcünün doktor raporu olsa bile, vücudunda yarış anında kas bandı, spor bandı, şeffaf band vb. Gibi bandların hiçbir türünün kullanmasına müsade edilmez. Ancak kesik veya yaradan dolayı kullandığı performansını etkilemeyecek küçük bandlar başhakem insiyatifinde gerekirse müsabaka doktoruna da danışarak kullanmasına izin verilebilir
 8. Yukarıda belirtilen hususlar , kurallar ve uygulamalarla ilgili diğer detay konular merkez hakem kurulu üyeleri tarafından müsabakalardan önce yapılan hakem toplantılarında tüm hakemlerimiz bilgilendirilecektir.

2016 Yüzme müsabakalarında uygulanacak yeni uygulamalar hakkında

yuzmeskor.com

İlginizi çekebilir

2016 Rio Olimpiyat Oyunları yüzme sonuçları

2016 Rio Olimpiyat Oyunları yüzme sonuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üye olmanız gerekiyor !!